[September 2002] Archie Norman, Member of Parliament for Tunbridge Wells



Biography:

Archie Norman was born in May 1954. He was educated at the University of Minnesota, Minneapolis; Emmanuel College, Cambridge (MA Economics); Harvard Business School (MBA). He and his wife, Vanessa, have one daughter.

Previous employment has included Citibank NA (1975-1977) as Partner, McKinsey & Co Plc (1979-1986), Group Finance Director of Kingfisher Plc (1986-1991), Chief Executive of Asda Group Plc (1991-1996), Chairman of ASDA Group Plc (Sept 1996-Nov 1999), Chairman of Energis (July 2002-).

Archie was a Non-Executive Director of Geest Plc (1988-1991), British Rail (1992-1994) and Railtrack (1994-2000).

Other appointments held include: UK Retailer of the Year 1995-1996, Yorkshire Businessman of the Year 1995, Member of the HM Government Deregulation Taskforce 1993-1997, Member of Cancer Research Campaign 75th Anniversary Appeal Board.

Parliamentary appointments:
Archie was elected Member of Parliament for Tunbridge Wells in May 1997, with a majority of 7506; re-elected in May 2001.

He was appointed Vice-Chairman of the Conservative Party in June 1997, with special responsibility for the reform and renewal programme. In July 1998 he was appointed Chief Executive of the Conservative Party. In the reshuffle of June 1999, Mr Norman became Front Bench Spokesman for Foreign and Commonwealth Affairs, and was Shadow Secretary for Environment, Transport and Regions from February 2000 - September 2001.

Constituency Details:
84 London Road
Tunbridge Wells
TN1 1EA


The support of Archie Norman, MP for Tunbridge Wells
in connection with the Telephone House development


The Telephone House Neighbours Association, Tunbridge Wells
The aims are to heighten peoples' awareness and concern for the high-density development on Telephone House site, Church Road / York Road, Tunbridge Wells, Kent, TN1.